E-Bültenimize kayıt olun.

Kaliteli Mobilya Nasıl Anlaşılır?

Mobilya seçerken istisnasız herkesin dikkat ettiği en önemli husus kalitedir. Ancak maalesef toplum olarak kaliteli mobilya nasıl olur sorusuna yanlış yanıtlar verebiliyoruz. Oysa mobilyada kalite, uzun yıllar kullanım ömrü sunması anlamına gelir. Çünkü kaliteli mobilya kolay yıpranmaz, kolay kırılmaz ve deforme olmaz. Dolayısıyla çok uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mobilyada Kaliteyi Anlamanın Yolları

Mobilya seçerken en çok sorgulamanız gereken nokta, ne tür malzemelerin kullanıldığıdır. Ahşap mobilyalarda ahşabın kalitesi çok daha fazla önem kazanır. Kullanılan ahşabın işçiliğe ve tutkal ile yapıştırılmaya uygun olması gerekir. Masif olarak kullanılan ağaç türlerinin tamamının mobilya imalatına uygun olduğu söylenemez. Bu yüzden mobilya seçiminizi, firmamız gibi mobilya imalatında profesyonelleşmiş bir firmanın ürünleri arasından yapmalısınız. İşçilik kalite söz konusu olduğunda önemli bir ayrıntı olabiliyor. Ancak önemli olan mobilyada bol miktarda işçilik kullanılmış olması değildir. İşçiliğini doğru olarak yapılmış olması önemlidir. İşte bu noktada da devreye yine profesyonellik giriyor. Amatörce imal edilmiş mobilyalarda küçük işçilik hataları kısa sürede size büyük problemler yaşatmaya başlayabilir.

Koltuk Takımında Kalite Nasıl Anlaşılabilir?

Koltuk takımlarında kullanılan kumaş da ürünün kalitesinde belirleyici olan unsurlar arasında yer alır. Kumaşın ince olup olmadığı ya da ne kadar kalın olduğu çok önemli değildir. Yıpranmaya karşı yüksek mukavemet özelliğine sahip olması, leke tutmuyor olması ve kolay silinebilir olması önemlidir. Koltuk takımı alırken kumaşın sadece renk ve desenlerine değil kalitesine de lütfen dikkat edin! Ayrıca sadece yapıştırma malzemesi kullanılarak hazırlanmış koltuk takımlarını uzun süre kullanamazsınız. Mutlaka parçaların birbirine eklenmesi sırasında yapıştırıcıdan daha güçlü malzemelerin de kullanılmış olması gerekir. Tüm mobilyaların imalatında hangi malzemelerin kullanıldığını mutlaka sorgulamalısınız. Sunta ya da suntalem olarak adlandırılan ahşap malzeme yerine mdf olarak adlandırılan ahşap malzemenin kullanıldığı mobilyalara öncelik vermelisiniz. Çünkü mdf hem daha dayanıklı hem de daha sıkı bir ahşap türüdür. Ayrıca sunta ve suntalem neme karşı dirençsizdir. Fakat mdf mobilyalar neme karşı da yüksek mukavemet özelliğine sahip olduğundan şişme yapmaz ve deforme olmaz.